Crossbows - Everything about Building, Modding, and Using your Crossbow Gear

Latest topics

» Medieval Crossbow Replica
by bartek Wed Dec 07, 2016 1:24 pm

» Prod construction
by actionbow Wed Dec 07, 2016 1:10 pm

» Hello from MD
by bigcountry_ky Mon Dec 05, 2016 7:40 am

» How to make a miniature medieval crossbow
by El Zurdo Sun Dec 04, 2016 3:31 am

» A real miniature crossbow
by El Zurdo Wed Nov 30, 2016 11:19 am

» Intesting Mechanical Bow can pre-cocking and locking
by stm2010 Sun Nov 27, 2016 10:29 pm

» Invitation
by Vee Sat Nov 26, 2016 11:42 am

» Chu Ko Nu (Zhu ge nu) chinese repeating crossbow making process from china
by El Zurdo Fri Nov 25, 2016 2:51 pm

» Miniature medieval crossbow crafts
by El Zurdo Fri Nov 25, 2016 9:10 am

» Why use a Crossbow?
by Xamllew Mon Nov 21, 2016 8:49 pm

» Minimum bolt weight steel prod
by Armymedic Fri Nov 18, 2016 5:01 pm

» where or how to ask a question
by WINCAR Fri Nov 18, 2016 1:51 pm

» roller nut difficulties
by Gnome Fri Nov 18, 2016 9:13 am

» The serious build
by hullutiedemies Tue Oct 25, 2016 3:35 am

» Hello from arkansas
by Onager Lovac Tue Oct 18, 2016 8:06 pm

» Wham O Powermaster
by Onager Lovac Tue Oct 18, 2016 8:05 pm

» Folding Stock Bullet-bow Project
by Xamllew Wed Oct 12, 2016 6:23 pm

» New member here!
by Xamllew Tue Oct 11, 2016 6:36 am

» Finnish Crossbow Forum
by hullutiedemies Fri Oct 07, 2016 6:54 am

» Ordo pro balistari
by John Edgerton Mon Sep 26, 2016 1:24 pm

» CNC Improved Chinese Trigger Xbow- Gnome style
by jaeger22 Tue Sep 20, 2016 1:12 pm

» xbow build.. trying to finish..where does the time go
by Onager Lovac Wed Sep 14, 2016 3:30 pm

» An afternoon at the range
by Gnome Sun Sep 04, 2016 10:00 am

» I am back with new project
by stm2010 Tue Aug 30, 2016 2:35 am

» European medieval an renaissance archery contests and target
by Lightly Sun Aug 28, 2016 4:08 pm

Я делаю свой первый арбалет

Share

френк
    Fresh Blood

Doesn't mean
    I'm new to crossbows

Fresh Blood Doesn't meanI'm new to crossbows

Я делаю свой первый арбалет

Post by френк on Thu Jan 28, 2010 8:19 am

Привет всем форумчанам с Урала!!!Я новичрк на вашем форуме ,да и вообще новичок в изготовлении.Но как говорят,в каждом мужчине есть мальчишка,и вот меня потянуло на изготовление арбалета,с детства конечно же стрелял из рогаток,делал луки из ясеня,но все это в детстве и осталось.Захотелось с возрастом сделать арбалет,да чтоб еще и стрелял.Задачу поставил перед собой простую,на изготовление арбалета потратить как можно меньше средств,дело не в деньгах,за деньги я и купить смогу,а дело в том,что хочется сделать из того,что практически доступно бесплатно,то есть валяется,кое что уже получается,я думаю форумчане смогут мне подсказать,как здесь выложить фото,я с удовольствием это сделаю.Спасибо всем

Ivo
    Admin
    Admin

Re: Я делаю свой первый арбалет

Post by Ivo on Sun Jan 31, 2010 12:25 am

Hello Френк,

Just came from the airport, finally got home and can officially welcome you on my forum(in computer club I tried not to play around with passwords and kept my visits here to a minimum). What ever was the situation, what ever was our argument...in time everything will fall into it's place(regarding clone accounts and moderation on another forum). All in all I wish you to easily find what ever you came here looking for.

Also a suggestion on making posts. To simplify the life of those who do not understand russian(so that they can understand you) I suggest you submit both variations of of your text (eng auto-translation, rus original) original is selected and font size is lowered and then it is submitted right under the english translation...what is this for?...sometimes auto translator gets the terminology wrong and sometimes gives out a complete mess instead of a translation...when with the original I'll be able to help with translation as well as write in a few hints for the future...that way not only we will cover crossbows, but you will also have a chance to practice your english. Smile

Good Luck!

Здравствуй Френк,

Вот только что из аэропорта, наконецто попал домой и могу официально поприветствовать тебя на своем форуме(в комп. клубе старался с парплями не играть и сьда очень редко заходил). Как бы там нибыло и чтобы мы не говорили друг другу...со временем все будет видно что и как(относительно клонов и медераторов). В общем желаю тебе успеха и чтоб ты нашел то за чем сюда пришел.

Есть одна рекомендация на тему общения. Чтоб облегчить жизнть тем кто по русски не понимает(чтоб тебя народ всеж понял) предлагаю писать оба варианта сообщения(англ авто-перевод, рус оригинал)...оригинал выделять и уменьшать размер шрифта и вставлять внизу анг перевода...для чего это? авто перевод кое что бывает не ест и инногда совсем выдает гремучью смесь а не перевод...а с оригиналом я просто переведу и повставляю подсказки на будущее...так кроме арбалета еще и английский подтяниш. Smile

Удачи!

Current date/time is Fri Dec 09, 2016 8:04 pm