Crossbows - Everything about Building, Modding, and Using your Crossbow Gear

Latest topics

» New crossbow builder
by wjbates1430 Today at 2:10 pm

» Medieval bowyer
by kenh Today at 1:36 pm

» Airsoft Crossbow-Finished at Last!
by JacobL Thu Oct 12, 2017 7:27 pm

» Powermaster Madness
by c sitas Wed Sep 27, 2017 8:41 am

» Powermaster
by c sitas Wed Sep 20, 2017 9:58 am

» Best wood for a novice?
by Geezer Sun Sep 17, 2017 9:21 am

» Adding a steel sear insert?
by Geezer Fri Sep 15, 2017 7:13 am

» Great Machines
by c sitas Sat Sep 09, 2017 5:39 pm

» Medieval Crossbow Bolts DIY Question
by Rumburak Thu Sep 07, 2017 12:17 pm

» Berkhamsted Castle and Glasgow Museum wooden prod crossbow
by Juniper Fri Aug 25, 2017 3:54 pm

» Beware of Alchem
by Archer46176 Mon Aug 21, 2017 3:33 pm

» How to measure and cut leather for prod
by Celtic Archer Sun Aug 20, 2017 5:56 pm

» Crossbow with built in lever?
by John Edgerton Thu Aug 17, 2017 12:38 pm

» Of Bows and Torsion Engines
by JacobL Mon Aug 14, 2017 12:03 pm

» Early Lever and pin Crossbow
by topfmine Mon Aug 14, 2017 8:56 am

» Crusader crossbow
by topfmine Mon Aug 14, 2017 8:53 am

» First Efforts
by rickraedeke Tue Aug 08, 2017 5:25 am

» aluminum prod
by Phil Abrahams Fri Aug 04, 2017 8:38 am

» First whitetail buck taken with medieval crossbow
by Phil Abrahams Fri Aug 04, 2017 3:38 am

» Airsoft Crossbow
by JacobL Wed Aug 02, 2017 9:11 pm

» Questions about steel prod specs
by JacobL Mon Jul 31, 2017 8:25 pm

» Faking a medieval composite crossbow prod.
by JacobL Mon Jul 31, 2017 8:13 pm

» Airsoft Bow
by JacobL Sun Jul 30, 2017 1:56 pm

» Hello All!
by JacobL Sun Jul 30, 2017 12:54 pm

» Padre Island Bow
by Geezer Wed Jul 26, 2017 12:14 pm

Я делаю свой первый арбалет

Share
    френк
    Fresh Blood

Doesn't mean
    I'm new to crossbows

Fresh Blood Doesn't meanI'm new to crossbows

Я делаю свой первый арбалет

Post by френк on Thu Jan 28, 2010 8:19 am

Привет всем форумчанам с Урала!!!Я новичрк на вашем форуме ,да и вообще новичок в изготовлении.Но как говорят,в каждом мужчине есть мальчишка,и вот меня потянуло на изготовление арбалета,с детства конечно же стрелял из рогаток,делал луки из ясеня,но все это в детстве и осталось.Захотелось с возрастом сделать арбалет,да чтоб еще и стрелял.Задачу поставил перед собой простую,на изготовление арбалета потратить как можно меньше средств,дело не в деньгах,за деньги я и купить смогу,а дело в том,что хочется сделать из того,что практически доступно бесплатно,то есть валяется,кое что уже получается,я думаю форумчане смогут мне подсказать,как здесь выложить фото,я с удовольствием это сделаю.Спасибо всем
    Ivo
    Admin
    Admin

Re: Я делаю свой первый арбалет

Post by Ivo on Sun Jan 31, 2010 12:25 am

Hello Френк,

Just came from the airport, finally got home and can officially welcome you on my forum(in computer club I tried not to play around with passwords and kept my visits here to a minimum). What ever was the situation, what ever was our argument...in time everything will fall into it's place(regarding clone accounts and moderation on another forum). All in all I wish you to easily find what ever you came here looking for.

Also a suggestion on making posts. To simplify the life of those who do not understand russian(so that they can understand you) I suggest you submit both variations of of your text (eng auto-translation, rus original) original is selected and font size is lowered and then it is submitted right under the english translation...what is this for?...sometimes auto translator gets the terminology wrong and sometimes gives out a complete mess instead of a translation...when with the original I'll be able to help with translation as well as write in a few hints for the future...that way not only we will cover crossbows, but you will also have a chance to practice your english. Smile

Good Luck!

Здравствуй Френк,

Вот только что из аэропорта, наконецто попал домой и могу официально поприветствовать тебя на своем форуме(в комп. клубе старался с парплями не играть и сьда очень редко заходил). Как бы там нибыло и чтобы мы не говорили друг другу...со временем все будет видно что и как(относительно клонов и медераторов). В общем желаю тебе успеха и чтоб ты нашел то за чем сюда пришел.

Есть одна рекомендация на тему общения. Чтоб облегчить жизнть тем кто по русски не понимает(чтоб тебя народ всеж понял) предлагаю писать оба варианта сообщения(англ авто-перевод, рус оригинал)...оригинал выделять и уменьшать размер шрифта и вставлять внизу анг перевода...для чего это? авто перевод кое что бывает не ест и инногда совсем выдает гремучью смесь а не перевод...а с оригиналом я просто переведу и повставляю подсказки на будущее...так кроме арбалета еще и английский подтяниш. Smile

Удачи!

Current date/time is Tue Oct 17, 2017 7:52 pm