Crossbows - Everything about Building, Modding, and Using your Crossbow Gear

Latest topics

» The Arbalist Guild - Around the World
by El Zurdo Fri Apr 28, 2017 11:06 am

» Trying to reduce the power stroke in my next project
by octavioaugusto.oliveira Thu Apr 27, 2017 1:27 pm

» The Road so far......
by Onager Lovac Tue Apr 25, 2017 4:07 pm

» Its good to be back!!
by Juan galeano Tue Apr 25, 2017 9:31 am

» The crossbow...What is?!
by octavioaugusto.oliveira Sat Apr 22, 2017 2:07 pm

» Compact repeating compound project
by jocky Sat Apr 22, 2017 10:46 am

» I need your advices on a new crossbow project
by Daniel Levesque Fri Apr 21, 2017 12:58 pm

» Reverse draw "compound" build
by c sitas Wed Apr 19, 2017 9:07 am

» Guidance Designing My First Slinger
by kenh Thu Apr 13, 2017 8:17 pm

» New member
by harry6855 Thu Apr 13, 2017 8:28 am

» Chinese style crossbow trigger 3d modeled with templates.
by Bs1110101 Thu Apr 13, 2017 6:14 am

» Crusader crossbow
by Anatine Duo Wed Apr 12, 2017 5:03 pm

» Berkhamsted Castle and Glasgow Museum wooden prod crossbow
by hullutiedemies Wed Apr 12, 2017 8:52 am

» Hello from Asia
by Daniel Levesque Wed Apr 12, 2017 6:49 am

» Medieval crossbow modeled in Tinkercad, with variant trigger design.
by Bs1110101 Mon Apr 10, 2017 1:42 pm

» New project"s"
by kenh Sun Apr 09, 2017 2:38 pm

» New member here!
by c sitas Thu Apr 06, 2017 7:49 am

» Fixing a bad delflex
by Daniel Levesque Tue Apr 04, 2017 11:13 am

» H L Bailey Plans
by ora8i Sun Apr 02, 2017 1:49 am

» Top of Crossbow (launch?)
by Geezer Thu Mar 30, 2017 9:41 pm

» Finished Crossbow
by SlingerDave Thu Mar 30, 2017 7:47 pm

» Split limb and Draw length
by c sitas Mon Mar 20, 2017 8:25 pm

» Starting a New One
by c sitas Sun Mar 19, 2017 5:24 pm

» Medieval Crossbow Shooting video
by Onager Lovac Thu Mar 16, 2017 3:32 pm

» First submission
by War Song Thu Mar 16, 2017 1:25 pm

Я делаю свой первый арбалет

Share
    френк
    Fresh Blood

Doesn't mean
    I'm new to crossbows

Fresh Blood Doesn't meanI'm new to crossbows

Я делаю свой первый арбалет

Post by френк on Thu Jan 28, 2010 8:19 am

Привет всем форумчанам с Урала!!!Я новичрк на вашем форуме ,да и вообще новичок в изготовлении.Но как говорят,в каждом мужчине есть мальчишка,и вот меня потянуло на изготовление арбалета,с детства конечно же стрелял из рогаток,делал луки из ясеня,но все это в детстве и осталось.Захотелось с возрастом сделать арбалет,да чтоб еще и стрелял.Задачу поставил перед собой простую,на изготовление арбалета потратить как можно меньше средств,дело не в деньгах,за деньги я и купить смогу,а дело в том,что хочется сделать из того,что практически доступно бесплатно,то есть валяется,кое что уже получается,я думаю форумчане смогут мне подсказать,как здесь выложить фото,я с удовольствием это сделаю.Спасибо всем
    Ivo
    Admin
    Admin

Re: Я делаю свой первый арбалет

Post by Ivo on Sun Jan 31, 2010 12:25 am

Hello Френк,

Just came from the airport, finally got home and can officially welcome you on my forum(in computer club I tried not to play around with passwords and kept my visits here to a minimum). What ever was the situation, what ever was our argument...in time everything will fall into it's place(regarding clone accounts and moderation on another forum). All in all I wish you to easily find what ever you came here looking for.

Also a suggestion on making posts. To simplify the life of those who do not understand russian(so that they can understand you) I suggest you submit both variations of of your text (eng auto-translation, rus original) original is selected and font size is lowered and then it is submitted right under the english translation...what is this for?...sometimes auto translator gets the terminology wrong and sometimes gives out a complete mess instead of a translation...when with the original I'll be able to help with translation as well as write in a few hints for the future...that way not only we will cover crossbows, but you will also have a chance to practice your english. Smile

Good Luck!

Здравствуй Френк,

Вот только что из аэропорта, наконецто попал домой и могу официально поприветствовать тебя на своем форуме(в комп. клубе старался с парплями не играть и сьда очень редко заходил). Как бы там нибыло и чтобы мы не говорили друг другу...со временем все будет видно что и как(относительно клонов и медераторов). В общем желаю тебе успеха и чтоб ты нашел то за чем сюда пришел.

Есть одна рекомендация на тему общения. Чтоб облегчить жизнть тем кто по русски не понимает(чтоб тебя народ всеж понял) предлагаю писать оба варианта сообщения(англ авто-перевод, рус оригинал)...оригинал выделять и уменьшать размер шрифта и вставлять внизу анг перевода...для чего это? авто перевод кое что бывает не ест и инногда совсем выдает гремучью смесь а не перевод...а с оригиналом я просто переведу и повставляю подсказки на будущее...так кроме арбалета еще и английский подтяниш. Smile

Удачи!

Current date/time is Sun Apr 30, 2017 3:03 am